Nelze popřít, že medializované a hojně se vyskytující klíště je z pohledu člověka velmi nebezpečným hmyzem, nicméně je kapku škoda, že níže uvedení komáři, ovádi či muchničky jsou v našich končinách relativně podceňovány. Přitom jejich výskyt je podstatně četnější a nebezpečí nemoci vyšší.
Komár: většina lidí reaguje na komáří kousnutí bez nebezpečných komplikací. Postižené místo většinou zarudne, vytvoří se malý "pupínek", kdy příznaky většinou odezní do dvou dnů.
Silné svědění, větší otok pokožky, kopřivka, zánět lymfatických cév, zduření uzlin, dušnost, celková slabost (anafylaxie) mohou být následkem opakovaného komářího kousnutí, komáří sliny obsahují různé enzymy a bílkoviny, na které tělo reaguje alergickou reakcí.
Ve střední Evropě se nevyskytují komáři, kteří přenášejí malárii, ovšem hojně se vyskytující komár záplavový přenáší virus Ťahyňa, který způsobuje valtickou horečku a některé druhy komárů jsou úspěšnými přenašeči lymeské boreliózy.
Ovád: kousnutí ovádem je relativně bolestivé. Běžná reakce po kousnutí je silné svědění a velký otok. Je všeobecně známo, že ováda nelze odehnat plácáním, máváním apod., pokud se ovád zaměří na svou kořist, nepřestane, dokud nedosáhne svého cíle.
Ovád je rovněž známým přenašečem nebezpečných chorob a parazitů, kdy v našich končinách je nebezpečný zejména pro zvířata. Známy jsou také případy silné alergické reakce u člověka s následným anafylaktickým šokem.
Muchnička: kousnutí tímto drobným hmyzem bývá velmi bolestivé a vyvolává silné alergické reakce, které mohou způsobit anafylaktický šok.
Vlivem silného svědění po kousnutí muchničkou vzniká tendence si postižené místo škrábat, čímž může dojít k "zavlečení" infekce. Muchničky jsou rovněž úspěšným přenašečem lymeské boreliózy.
Jak postupovat při alergické reakci či infekci vám poradí lékař.
Jak účinně eliminovat nebezpečí hmyzího kousnutí vám poradíme my.