Jaké vybrat nádobí

Už pralidé si pokládali tuto otázku. Tehdy i dnes byla na prvním místě při rozhodování otázka, na co nádobí resp. nádobu potřebuji.

Pomineme li prvotní nádobí vhodné spíše jen k uhašení žízně v podobě lebek zvířat či lidí nebo slupek od ořechů či ovoce, první nádobí, které bylo vhodné pro vaření se pletlo z lýka. Nádoba byla dostatečně těsná, pevná a odolná, když se do tekutiny vkládaly horké kameny, které pokrm postupně uvařily.

Keramické nádobí

Do dnešních dnů se zachovaly různé keramické resp. hliněné nádoby, které mají v podstatě nekonečnou životnost. Tyto se začaly používat v podstatě již v pravěku. Keramické nádobí má mnoho výhod, jako je již zmiňovaná životnost, tepelná vodivost, schopnost konzervace, voděodolnost, žáruvzdornost. Nevýhodou je křehkost spolu s nevhodností používat keramické nádobí na elektřině, indukci a až na výjimky na plynu.

Ovšem dodnes je keramické nádobí velmi oblíbené při pečení buchet, koláčů nebo masa v pecích či troubách. Zejména tepelné vlastnosti jsou nenahraditelné. Vášnivými uživateli keramiky jsou zejména Španělé, Portugalci a obyvatelé Jižní Ameriky.

pottery-5447582_1280

Měděné nádobí

Od středověku se spolu s železným nádobím těší velké oblibě nádobí měděné. Měděné nádobí má díky perfektní tepelné vodivosti mědi, výborné tepelné vlastnosti. Další nezpochybnitelnou devizou je vzhled. Měděné nádobí je krásné a je ozdobou každé kuchyně, ovšem má i své nevýhody. Tou základní nevýhodou je vysoká pořizovací cena, díky vysoké ceně mědi samotné.

V dnešní době je v podstatě nevhodné používat měděné nádobí bez vnitřní povrchové úpravy, která brání přímému styku potravin s mědí. Má se za to, že korozní proces mědi vede k vytváření oxidačních produktů, jako je měděný oxid (CuO) nebo měděný uhličitan (malachit), které mají charakteristickou zelenou barvu. Zejména malachit, což je minerál obsahující měď, se považuje za potenciálně jedovatý, protože obsahuje měď ve formě měděného uhličitanu. Proto moderní normy zakazují použití měděného nádobí bez vnitřní povrchové úpravy. Nejlevnější vnitřní povrchová úprava je cínování, ovšem to se používá spíše u nádobí ručně vyráběného. Nejčastěji se dnes setkáme s tím, že měděnou nádobu vyplňuje vložka z nerezové oceli, tímto se velkou měrou eliminují skvělé tepelné vlastnosti mědi a zůstává jen luxusní vzhled a tím i cena.

copper-teapots-7560372_1280

Železné nádobí

Dnes již méně používané nádobí z nízkouhlíkové oceli má řadu výhod a skvělých vlastností, ovšem také nemálo nevýhod. Nádobí z nízkouhlíkové oceli, nazývejme ho železné nádobí, je odolné a při správné a nenáročné údržbě má dlouhou životnost. Železné nádobí má velkou oblibu zejména v profesionální kuchyni, protože ani denním požitím neztrácí na kvalitě. Naopak pokud je železné nádobí nepoužívané, hrozí koroze a tím i jeho částečné znehodnocení. Vynikající volbou ve výběru jsou zejména různé pánve na paellu, smažící pánve, wok pánve až po pánve k servírování. Velmi oblíbené jsou také kotlíky.

dishes-896224_1280

Litinové nádobí

Tak jako v dobách minulých i dnes je litinové nádobí velmi oblíbené a často nenahraditelné. Litina je do forem odlévaná ocel s obsahem uhlíku 2 až 4%. Výroba litinového nádobí je relativně náročná, zejména tehdy, pokud je kladen důraz na přesnost a rovnoměrnost. Důležitá je také kvalita železné rudy a legujících prvků, které tvoří základ pro vynikající tepelné vlastnosti tohoto materiálu.

Kvalita litinového nádobí je zejména kategorizována dle strojní úpravy a třídění. To znamená, že nejdražší litinové nádobí je dokonale přesné a bez povrchových vad. Takové nádobí vyrábí většinou menší firmy, které dbají na dokonalost a špičkovou kvalitu. Takové nádobí je ovšem násobně dražší než nádobí vyráběné spíše s důrazem na účel jeho použití. V posledních letech se objevuje na trhu také kategorie luxusního litinového nádobí za přemrštěné ceny, které nemají žádné adekvátní opodstatnění, kromě prestiže.

.
.
.

Litinové nádobí má mnoho nesporných výhod, kdy hlavní výhodou je již zmíněná tepelná stálost a vodivost, dlouhověkost a rustikální vzhled. Litinové nádobí bez povrchové úpravy si také získává časem a používáním patinu a nepřilnavost. Skvělé jsou litinové hrnce, pánve, pekáče či grilovací desky a rošty nebo tak zvané kotlíky na guláš.

Údržba litinového nádobí je poněkud náročnější. Jelikož je litina pórovitá, nedoporučují se k mytí saponáty a je nevhodné ji také umývat v myčce nádobí. Po umytí je nutné litinu ihned osušit a ideálně namazat rostlinným olejem, abychom zabránili korozi.

pork-roast-6660815_1280

Smaltované nádobí

Smalt je sklovitá vrstva, která se vytváří na povrchu kovových, keramických nebo skleněných materiálů. Je to sklovitý povlak, který se obvykle skládá z křemene, sodíku, draslíku a dalších minerálních látek.

Nespornou výhodou smaltovaného nádobí je stálobarevnost, možnost výběru barev a vzorů, jednoduchá údržba, vysoká odolnost a zdravotní nezávadnost. Smaltované nádobí často nahrazuje takzvaný keramický povrch, což je smalt jen jinak nazvaný. Jedná se tedy jen o šikovné marketingové pojmenování bez dalších jiných odlišností.

Smaltované nádobí v podobě pekáčů, hrnců, pánví, kotlíků je vyrobeno většinou z litiny, oceli nebo hliníku. Lze ho pohodlně mýt, je při správném použití spíše nepřilnavé.

Nevýhodou je křehkost této vrstvy a nevhodnost používat abrazivní mycí prostředky včetně kovového kuchyňského náčiní. Životnost smaltovaného nádobí je různá, ale při častém použití nepřesáhne 5 let. Obecně by se uvnitř poškozená varná nádoba neměla již používat.

chongqing-6764958_1280

Nerezové nádobí

Nerezové nádobí, pokud je z tenkostěnné oceli, patří, co se týče efektivity, tepelné vodivosti a nepřilnavosti k nejhoršímu co si lze vybrat. Nerezové nádobí je oblíbené zejména pro svůj neměnný vzhled, snadnou údržbu a potencionálně dlouhou životnost. Ovšem je nutno zdůraznit, že u nerezového nádobí, stejně jako u železného, hraje důležitou roli tloušťka materiálu. Která právě pro udržení nízké ceny je zanedbávána a tím je nerezové nádobí z tenkostěnné oceli spíše špatné.

Pokud tedy volíme nerezové nádobí, zvolme takové, které má dostatečnou tloušťku oceli nebo je dvou a více plášťové. Minimální tloušťka oceli by měla být 1 mm, ovšem dno takové nádoby musí být pro varné účely tak zvaně dvojité sendvičové.

Sendvičové dno u tenkostěnného nádobí tvoří dno samotné nádoby, hliníková vložka / deska a krycí deska / dno.

Kvalitní nerezové nádobí má často místo dna sendvičového, druhé dno navařené.

pan-1583152_1280

Nádobí na indukci

Jak funguje indukční vařič

Indukční vařič funguje na principu elektromagnetické indukce.

  1. Elektromagnetické pole: Pod varnou deskou se nachází cívka, která vytváří magnetické pole, když je zapnutý vařič. Toto pole se generuje díky průchodu elektrického proudu cívkou.
  2. Reakce s kovovým nádobím: Když na indukční vařič umístíte hrnec nebo pánvičku vyrobenou z feromagnetického materiálu (např. železo nebo některé typy nerezové oceli), magnetické pole indukuje elektrický proud v kovu nádoby.
  3. Tepelná energie: Tento indukovaný proud vytváří teplo přímo v kovovém nádobí, což znamená, že teplo se generuje přímo v místě, kde je potřeba, a ne na varné desce. To vede k rychlejšímu ohřevu a vyšší účinnosti.
  4. Bezpečnost a úspora energie: Indukční vařiče jsou obecně bezpečnější, protože povrch vařiče zůstává relativně chladný, což snižuje riziko popálení. Dále jsou energeticky účinnější než tradiční plynové nebo elektrické vařiče.

Aby indukční vařič fungoval, je důležité používat nádobí, které je kompatibilní s indukčním vařením.

Jak poznat nádobí na indukci

Nádobí na indukci musí mít tak zvaně feromagnetické dno, kdy zároveň dno musí být dokonale rovné. Feromagnetické dno má nádobí železné, litinové a některé nerezové. Ostatní indukční nádobí má na dně nalepenou feromagnetickou podložku. Některé nádobí má na obalu piktogramy, které označují varné povrchy. Je vhodné zmínit, že zpravidla indukční nádobí je vhodné pro další ostatní varné spotřebiče, jako jsou plynové vařiče, elektrické nebo vařiče se sklokeramickou deskou.

Indukční nádobí je z hlediska vaření vysoce efektivní, jelikož ohřev nádoby je rovnoměrný po celé ploše, zároveň rychle reaguje na změnu požadované teploty. Nevýhodou indukčního ohřevu je omezená velikost nádoby, kdy i nejvýkonnější indukční vařiče vhodné do domácnosti mají omezený průměr a tím i objem nádoby.

stir-fry-1797624_1280

Sada nádobí

Je zvykem, že do domácnosti pořizujeme nádobí stejného vzhledu. Široká nabídka sad nádobí nám umožňuje pořídit hrnce, rendlíky, pánve stejné kvality a pro stejnou varnou plochu. Doporučujeme dobře zvážit, jaký druh nádobí chceme používat. Protože skvělá pánev v sadě neznamená skvělý hrnec na dušené maso. Sadu nádobí kupujeme na léta používání, je tedy fajn si volbu dobře rozmyslet.

korkmaz-proline-ekstra-derin-16-cm-satin-tencere-a1164-celik-tencere-6417-75-B