Úterý 17. 12. 2024 až pátek 3. 1. 2025 máme dovolenou. Objednávku či dotaz od 16. 12. 2024 12:00 hodin vyřídíme od 6. 1. 2025.

Jak se vybavit pro případ války nebo krize

I romantik či zarytý optimista musí uznat, že ve světě výrazně ubývá „bezpečných přístavů“. Vzhledem k válečné rétorice na všech kontinentech, nelze ani v Česku tvrdit, že se nás to netýká. Stejně tak pomalá změna klimatu a občasné extrémní počasí nás nutí přemýšlet nad přípravou pro případ krize. Jak se říká, kdo je připraven, není překvapen.

Příprava na případ války nebo krize zahrnuje několik důležitých kroků, které mohou pomoci zajistit bezpečnost a přežití. Zde jsou některé doporučené kroky:

Základní zásoby na týden

Potraviny s dlouhou trvanlivostí 

Vhodné jsou konzervy s vysokým obsahem bílkovin, sušené potraviny jako jsou například instantní pokrmy, luštěniny, rýže, ovesné vločky, sůl, čokoláda, čaj, káva, vše ideálně balené v nepromokavých odolných obalech.

Pitná voda

Počítejme s minimálně 2 litry na osobu denně, musíme si uvědomit, že to je množství, které potřebujeme také pro vaření. Je vhodné mít připravenou vodu v pet lahvích, balenou po šesti kusech v igelitovém obalu, který zpevníme například lepicí páskou, tak aby se nám pet lahve při neopatrné manipulaci „nerozsypaly“.

Léky a zdravotnické potřeby 

Nejdůležitější jsou životně důležité léky, pokud možno, předzásobte se, nenechte se odbýt, svět je v krizi a znovu opakujeme, kdo je připraven není překvapen. Na druhém místě jsou zdravotnické potřeby ve smyslu úrazu nebo záchrany života, ideálně tedy lékárnička.

Zásoby mějte připravené tak aby bylo reálné je neprodleně vzít s sebou. Vhodné je mít vše připraveno v zavazadlech, nebo bednách, které lze snadno přepravit. Zejména životně důležité potřeby je nutno mít vždy v dosahu.

amin-hasani-T_y1Qtm5GAo-unsplash

Základní vybavení

Oheň

Je základní potřeba pro přežití, na ohni vaříme, ohněm se chráníme a zahříváme. Oheň je ovšem nutno „rozdělat“, zapálit. Proto mějte připravený odolný zapalovač a křesadlo.

Nádobí

Potraviny musíme mít v čem vařit, z čeho jíst. Příhodné je nádobí lehké, ale odolné. Pro vaření je vhodný starý dobrý ešus, pro podávání odolné misky.

Vařič 

Energetická infrastruktura má patřit mezi priority krizového řešení státu. Na prvním místě je zajištění energetické dostatečnosti pro zdravotnictví, policii a záchranné složky. Na posledním místě je běžná potřeba občana. Proto doporučujeme mít ve výbavě přenosný vařič, ideálně na propan butan, plynovou kartuši nebo vařič lihový. Nejefektivnější je bezpochyby vařič kufříkový.

Nůž a příbor 

Mít po ruce nůž je jednoduše nutnost, vhodná je také malá sekera nebo mačeta. Každý člen domácnosti či komunity by mít měl vlastní příbor, jednoduše z hygienických důvodů, kdy vody na mytí nádobí může být nedostatek.

Oděv a obuv

Mějme nachystanou odolnou obuv a nejlépe nepromokavý oděv, adekvátní k venkovní teplotě. Protože, nelze s sebou vláčet kufr s oblečením, mějme nachystané čisté spodní prádlo a ponožky na tři dny.

Hygiena

K základům hygieny patří mýdlo, desinfekce, vlhčený toaletní papír,  vlhčené ubrousky, které můžeme použít také pro základní intimní hygienu. U žen také menstruační potřeby. Neméně důležitý je zubní kartáček a sáčky na odpad.

Nezapomeňte

Vše mějme připravené ve vlastní odolné „bagáži“, nic důležitého nesdílejme. A nezapomeňme na světlo, každý by měl být vybaven ideálně čelovkou a náhradními bateriemi.

child-1307653_1280

Úkryt

Mějme plán úkrytu resp. úniku v případě nebezpečí. V případě ohrožení života či zdraví vlivem války, hledejme odolné podzemní prostory. V případě ohrožení vlivem klimatu je vhodné plán úniku či úkrytu volit dle druhu nebezpečí. Při záplavách výše položená místa či budovy, při sněhové kalamitě mějme zabezpečený úkryt před chladem.

Samozřejmě v případě déle trvající válečné krize může nastat situace, kdy se bude nutno přemístit do přírody. Hledejme místo blízko vody, pod hřebeny hor, blízko zdroje dřeva ideální je bezpečná jeskyně.

Komunikační prostředky

Na prvním místě je mobilní telefon s nabíječkou a powerbankou. Na druhém místě je rádio na baterie, nutné pro sledování zpráv a informací.

Dokumenty a peníze

Nutno je mít připravené osobní dokumenty v originále a v jiném zavazadle v kopii. Nejen občanský průkaz nebo pas, ale také zdravotní dokumentace v případě závažného onemocnění.

Každá osoba by měla mít u sebe nějakou hotovost nebo jiné platidlo. Mějme na paměti, že každá krize je obchodní příležitost, lidstvo už je takové.

hike-1312226_1280

Znalosti a dovednosti

Nikdy není pozdě, ale již nyní je vhodné si osvojit základní dovednosti přežití, první pomoci a naučit se orientovat v terénu. Mimochodem první věc v případě válečného konfliktu, která nebude fungovat nebo je nevhodné ji používat je GPS. Osvojme si orientaci na „papírové“ mapě.

Osobní bezpečnost

Získejme informace o nouzových postupech a evakuačních plánech s předstihem. Nečekejme na krizovou situaci. Žádejme tyto informace ve svých obcích, nenechme se odbýt.

Mějme plán pro evakuaci, mějme plán pro kontakt s rodinou a přáteli.

Vyhněme se nebezpečným oblastem a sledujme aktuální situaci.

Psychická příprava

Kdo si ještě nedávno uvědomoval křehkost míru? Většina měla za to, že poslední válečný konflikt byl dostatečným ponaučením pro mnoho budoucích generací. Bohužel tomu tak není. V současnosti čelíme znovu válečné štvanici, v které jsou jako vždy na prvním místě peníze. Za ideály se „bojuje“ v míru, pro mamon ve válce. Vždy byli a budou šéfové, kteří obětují „poddané“ pro vytyčené cíle, ať v dobrém či ve zlém.

V případě klimatické krizové situace je potřeba si uvědomit, že přírodě poručit neumíme. Umíme se chránit. A pokud nejsme dostatečně připraveni nyní, je to ponaučení pro budoucnost.

Pokud jedinec přijme současnou skutečnost s vědomím, že nejdůležitější je přežití, udrží si pozitivní myšlení, najde podporu rodiny a okolí, najde také sílu potlačit negace s vidinou pozitivní budoucnosti.